Rozdíly mezi jednotlivými profesionálními lymfodrenážními systémy do provozu, které jsou dnes nabízeny, jsou až propastné. Na trhu se tak můžeme setkat se zařízeními nabízejícími např. 2 x 4 komory nebo 2 x 6 komor, nohavice končící ještě pod třísly, kompresor slibující tlak 300 mmHg (správný tlak je mezi 30-45 mmHg) a podobné kuriozity, které o sobě navíc bez skrupulí tvrdí, že jsou „profesionální“. Problematiky neznalý člověk se v takové nabídce snadno ztratí, případně jej obchodník může snadno „ošálit“ a prodat mu produkt, který má ke kvalitní lymfodrenáži opravdu velmi daleko. Po přečtení tohoto návodu byste však měli odhalit, že např. 300mmHg je tlak pro lymfodrenáž víceméně nesmyslný nebo že systém s 2 x 6ti komorami je to nejjednodušší a nejlevnější řešení, které dnešní trh nabízí. Zkrátka byste se měli v nabídce přístrojové lymfodrenáře lépe orientovat.
Tak jdeme na to…

Jaký je účinek lymfodrenáže

Lymfodrenáž má obecně na naše tělo mnoho blahodárných účinků. Zlepšuje průtok lymfy (mízy) a tím napomáhá k přirozeným očistným procesům našeho těla, podporuje metabolismus, zvyšuje elasticitu pokožky, zmírňuje projevy celulitidy a při pravidelném používání přispívá i k úbytkům na objemu a váze. Při použití vyššího tlaku velmi účinně regeneruje svalovou hmotu. Lymfodrenáž má zkrátka skvělé výsledky. Našemu tělu jak esteticky, tak zdravotně prospívá, a přitom jí nemusí provádět pouze zdravotní personál.

Jak funguje přístrojová lymfodrenáž

Lymfodrenáž může být buď manuální, tedy že jí provádí fyzicky masér (dnes se říká přesněji lymfo terapeut, protože se nejedná o masáž), nebo přístrojová, která se provádí pomocí lymfodrenážního zařízení, lidově řečeno tzv. „nohavic“. Tyto nohavice jsou vybaveny vzduchovými komorami, které se pomocí připojeného kompresoru předem zvoleným způsobem nafukují (tlakují), svým tlakem působí na lidské tělo (ošetřovanou partii) a provádějí v daném místě drenáž.  Odtud pojem „tlaková terapie“ nebo „presoterapie“. Tímto způsobem se vlastně simulují masérovy ruce. Jak jsme již zmínili, na trhu existuje velmi široká nabídka těchto lymfodrenážních systémů a jako je tomu i u jiných produktů, tak i zde jsou obrovské rozdíly v kvalitě a samozřejmě i míře efektu na lidské tělo. Jak ale vybrat ten správný produkt? V čem se tedy tyto jednotlivé systémy liší?

Počet komor a jejich rozmístění

Jako první bychom si měli všímat počtu vzduchových komor. V zásadě platí, že čím větší je počet komor, tím reálnější, komplexnější a tedy i kvalitnější je lymfodrenáž. Ty nejzákladnější systémy na trhu mají 2 x 4 komory (4 komory v každé nohavici), což je počet vhodný maximálně na osobní péči pouze v oblasti nohou. Profesionální systémy by měly nabízet minimálně 2 x 10 komor a více. U takového počtu je zaručeno, že se jednotlivé komory plně přizpůsobují masírovaným partiím. Počet komor ovšem není vše. Velmi důležitý je i způsob, jakým jsou jednotlivé komory v nohavicích „poskládány“. Jednodušší, a tím i levnější, systémy mají komory umístěny vedle sebe (jedna vedle druhé), kdežto u kvalitních lymfodrenáží jsou komory poskládány v nohavicích šupinovitě, tedy že se částečně překrývají, čímž se eliminují tzv. hluchá místa (místa s nižším tlakem) a masážní vlna tak není v žádném místě přerušena, ani nedochází k jakékoli změně jejího tlaku. Ty nejlepší systémy mají pak komory vyrobeny z elastického materiálu. Simulace masérových rukou je tak téměř dokonalá.

Kvalita, tvar a zpracování aplikátorů

Z hlediska majitele lymfodrenážního systému, resp. salonu či studia, který jej provozuje, je rovněž velmi důležité zpracování aplikátorů (nohavic) a jejich výdrž. Drtivá většina lymfodrenáží na dnešním trhu má návleky fixované suchým zipem, který je výrobně samozřejmě levnější, ale postupem času se zanáší nečistotami a jeho funkce a schopnost držet natlakované nohavice s mírou opotřebení klesá. Vhodnějším řešením je pak použití klasických zipů, kde starosti s rozepínáním odpadají. Dobře si také nohavice prostudujte, zda jsou šity, nebo pouze lepeny, jak kvalitní jsou švy, zda jsou vzduchové komory všity permanentně apod. Zkrátka důležité je si nohavice osahat a posoudit jejich zpracování, jako např. když kupujete textil. V neposlední řadě nás musí u nohavic zajímat i jejich schopnost pokrýt masírované partie a na tyto partie působit bez již zmíněných hluchých míst. Aby byla lymfodrenáž opravdu komplexní, je nutná schopnost masírovat nohy od nártů a plosek, přes lýtka, stehna, třísla až po břicho (abdominální oblast) bez jakéhokoliv přerušení. Vyhněte se systémům, jejichž aplikátory končí v tříslech, nebo ještě hůře pod třísly! Lepší systémy na trhu masírují všechny tyto partie pouze jedním aplikátorem, tzn., že nohavice jsou v jednom kuse a tedy absolutně bez hluchých míst. Odpadá zde i složité a v mnoha případech zdlouhavé upínání klienta, pokud jsou nohavice složeny z několika oddělených dílů. A jak všichni víme, čas jsou peníze a v podnikání to platí dvojnásob.

Rozdíl mezi jednotlivými přístroji

Další rozdíly bývají u samotného kompresoru, který je jakýmsi srdcem, či mozkem strojové lymfodrenáže. Co se týče vyvíjeného tlaku, tak zde jsou rozdíly minimální. Většinou se maximální tlak přístroje pohybuje mezi 70 až 90 mmHg, což je naprosto dostačující. Vyšší tlak je pro lymfodrenáž zbytečný. Pro regeneraci se používá tlak mezi 60 a 80 mmHg, ve zdravotnictví se však používá i vyšších tlaků, třeba i 130 mmHg. Jedná se ovšem o specializované cévní procedury se speciálními návleky. Vyšší tlak než 90 mmHg je pro lymfodrenáž a regenerační masáž již zcela nevhodný. Ovšem, kde se jednotlivé výrobky nejvíce liší, je způsob, jakým kompresor ovládá jednotlivé vzduchové komory. Jednodušší zařízení, a nutno dodat, že jich je bohužel většina, umějí ovládat vždy pouze jednu komoru v každé nohavici. To je ale pro opravdu kvalitní lymfodrenáž bohužel málo. Proto ta nejsofistikovanější zařízení ovládají třeba i 3 komory v jedné nohavici v témže čase s tím, že dokáží nafukovat (plnit) a zároveň odsávat. Funguje to tak, že jedna komora se tlakuje, jedna zůstává pod stálým tlakem a jednu kompresor řízeně odsává. Takto je docíleno opravdu reálné lymfodrenážní vlny a tedy dokonalé simulace manuální lymfodrenáže masérových rukou. Samozřejmostí by měla být funkce vypuštění nohavic po proceduře, kdy kompresor tlak z nohavic kompletně odsaje. Opravdu špičkové produkty pak před samotnou masáží umí uvolnit i lymfatické uzliny v tříslech, případně v podpažních jamkách (axily), aby měla stimulovaná lymfa z dolních končetin, případně z paží, kam pokračovat.

Co jiného kromě nohavic

Lymfodrenážní nohavice poskytují lymfodrenážní proceduru pro dolní část těla, od konečků nohou až po spodní část břicha. (Vyhněte se nohavicím, které končí v tříslech!) Ty nejlepší lymfodrenážní systémy pak nabízejí i další aplikátory, většinou rukávy k lymfatické masáži horních končetin. Existují i unikátní aplikátory pro kompletní horní část těla připomínající bundu. V současnosti se jedná o špičku nabízených aplikátorů na trhu. Bohužel zatím existuje jen velmi málo výrobců, kteří tuto „bundu“ nabízejí.

Servisní centrum

Provozovatele (ale i uživatele přístroje na osobní péči) by také mělo zajímat, jak funguje v případě poruchy nebo běžné technické kontroly servis těchto zařízení. Vybírat by si měl někoho, kdo servis také sám provádí  a je certifikovaným pracovištěm od výrobce, nebo je výrobce sám. Jen tak může být jistota, že servis bude proveden rychle a kvalitně a uživatele to nebude nijak časově omezovat.  Jak by takový profesionální servis měl vypadat, se můžete podívat zde. 

Závěrem

Jak se můžete dočíst v tomto stručném návodě, není lymfodrenáž jako lymfodrenáž. Proto bychom měli mít vždy na paměti, že ty nejlepší lymfodrenážní systémy mají minimálně 22 skutečně nezávislých, vzduchových komor, které jsou šupinovitě poskládané v nohavicích. Nohavice by neměly být zapínány suchými zipy. Lymfodrenáž dolní části těla by měla po uvolnění lymfatických cest v tříslech začít u nártů a plosek nohou a končit až ve spodní části břicha, ideálně jedním aplikátorem v celku. Samotný kompresor by pak měl být schopen vyvinout tlak alespoň 80 mmHg. Ty nejlepší kompresory jsou pak schopny ovládat i několik komor současně, některé tlakovat a jiné odsávat a po lymfodrenáži nohavice rychle vypustit. Proto budete-li si vybírat pro vaše studio, salon, sportovní klub či wellness centrum lymfodrenážní systém, nezapomeňte se prodejce zeptat na všechny zde uvedené věci. Výběr správného zařízení je jeden z nejdůležitějších kroků při poskytování vašich služeb a úzce souvisí s počtem a spokojeností vašich zákazníků a tedy i vaším podnikatelským úspěchem.

Tým BS Sports vám přeje při výběru lymfodrenáže šťastnou ruku.