Rozhovor s MUDr.Janem Čížkem – předním lyžařským fyzioterapeutem

lyzar02

Ve dnech 21. 2. až 3. 3. 2013 se uskutečnilo Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme v Itálii. Našim sportovcům pomáhal s regenerací i lymfodrenážní přístroj Lympha Press Optimal, což je lékařská verze lymfodrenáže Ballancer. Požádali jsme o názor na toto špičkové zařízení fyzioterapeuta Armádního sportovního centra Dukla Liberec MUDr. Jana Čížka:

Na Mistrovství světa v klasickém lyžování jste používali pro regeneraci i pneumatický lymfodrenážní přístroj Lympha Press s aplikátorem Lympha Pants. Jak hodnotíte jeho kvalitu?

Jsem velice rád, že jsme měli možnost přístroj Lympha Press vyzkoušet. Využívali jsme ho především k podpoře regenerace. Usnadnil v průběhu MS práci našim masérům, kdy mezi jednotlivými závody nebylo na regeneraci příliš mnoho času. Ocenili jsme jeho jednoduchou obsluhu a snadnou přípravu k provozu. Částečně se překrývající komory umožňují příjemný plynulý přechod tlaku. Přístroj byl často využívaný a pracoval spolehlivě.

Jak jste s přístrojem Lympha Press byl spokojen vy, jako fyzioterapeut a jak závodníci, kteří se chtěli regenerovat? Pomohl jim?

Můžu zodpovědně říci, že to byl pro nás skvělý pomocník, spolu s ostatním přístrojovým vybavením, které jsme měli na MS ve Val di Fiemme k dispozici. Přístroj Lympha Press patřil k nejvíce využívaným. Jistě i tento přístroj přispěl k tomu, že jsme během MS nemuseli řešit u našich sportovců žádné vážnější obtíže s pohybovým aparátem. Kromě závodníků vyzkoušeli tento přístroj i někteří členové realizačního tým, pro které to byla také příjemná regenerace po celodenním pracovním vytížení.

Doporučujete používání tohoto přístroje i v jiných oborech než je vrcholový sport?

Přístroj Lympha Press lze jistě dobře využít např. u pooperačních či poúrazových stavů v rámci léčebné rehabilitace. A to jak v rámci prevence otoků, tak i v případech, kdy již místní otoky zpomalují a komplikují rehabilitační proces. Indikací může být i např. lymfoedém či žilní nedostatečnost. Tato procedura je nejen příjemná, ale i účinná a zejména ve spojení s lymfodrenáží manuální ji lze vřele doporučit.

Děkujeme za rozhovor.
Není zač.

×

Splátková kalkulačka ESSOX